Kilimanjaro w języku suahili oznacza „iskrzącą się górę” i trudno byłoby dla niej znaleźć piękniejsze imię. Gigantyczna korona śniegów wyrasta nad zielone połacie lasów deszczowych i sawanny, stanowiąc widok równie zapierający dech w piersiach co nierealny. Na Dach Afryki prowadzi wiele dróg. My wybieramy tę, która, obok najpiękniejszych widoków, stwarza najlepsze warunki do gruntownej aklimatyzacji – Machame – zwaną również Whisky Route…
Wylot do Tanzanii przez jeden z europejskich portów lotniczych (lub Doha). Przylot na lotnisko międzynarodowe Kilimanjaro, tutaj formalności wizowe (informacje na ich temat dostępne będą w pakiecie: „Kilimanjaro ojciec i syn”). Na lotniskach w Tanzanii służby sanitarne uprawnione są do kontroli “żółtych książeczek”, w których powinniśmy mieć potwierdzenie szczepienia na żółtą febrę (sprawdzane również na Zanzibarze).
Uwaga! przy porannym locie z Warszawy, lub Krakowa przez Amsterdam przylot do Kilimanjaro tego samego dnia (13.01). Lot Qatar Airways z Warszawy 12.01, przylot do Kilimanjaro 13.01.
Transfer do hotelu w Moshi, krótka odprawa na temat rozpoczynającego się w dniu następnym trekkingu, nocleg.
nocleg: hotel B&B
Dzień rozpoczniemy wczesnym śniadaniem i odpowiednim przygotowaniem naszych bagaży. Część z nich, która nie będzie potrzebna podczas wejścia na Dach Afryki, będziemy mogli zdeponować w hotelu. Będą tam bezpieczne do naszego powrotu. Bagaż wyprawowy podzielimy na plecak dzienny i plecak dla tragarzy. Po załatwieniu tematów bagażowych skorzystamy z około godzinnego transferu do bram Parku Narodowego Kilimanjaro. Wędrówka zacznie się za Machame Gate, na wysokości 1790 m n.p.m.Pierwszy odcinek wiedzie przez górski las deszczowy – szlak może być błotnisty i śliski. Stuptuty i kije trekkingowe to zdecydowanie dobry pomysł, ale o tym przypomnę przed wyruszeniem w trasę (o tym co należy zabrać na wyprawę dowiecie się z pakietu informacyjnego przesłanego po zawarciu umowy). Trekking tego dnia potrwa w zależności od tempa grupy od 5-7 godzin.Pierwszy postój na noc to Obóz Machame. Wieczorem kolacja przygotowana przez naszych porterów, w ciągu dnia przekąski lunchowe. Nocleg w dwuosobowych namiotach.
nocleg: namioty
Trasa: Machame Gate do Machame Camp (3010m n.p.m.), ok. 10km
Po śniadaniu opuszczamy polany lasów tropikalnych i kontynuujemy wspinaczkę, przechodząc przez dolinę biegnącą stromym skalistym grzbietem pokrytym wrzosem, aż do końca grani. Trasa skręca dalej na zachód w wąwóz rzeki – Large River Gorge.Po południu dotrzemy na kemping New Shira na płaskowyżu Shira. Czas na odpoczynek, kolację i nocleg w namiotach.
nocleg: namioty
Trasa: Machame Camp do Shira Camp (3845m n.p.m.), ok. 7km
Dzisiejszy dzień przeznaczamy na aklimatyzację, żeby zwiększyć szanse na zdobycie szczytu. Czeka nas ok. 6-7 godzinny marsz do zdaniem wielu – najpiękniejszego kempingu na Kilimanjaro – Barranco Camp. Krajobraz, który nas będzie otaczać to głównie skały rozrzucone w pustynnym, zimnym krajobrazie.
nocleg: namioty
Trasa: Shira Camp do Barranco Camp (3960m n.p.m.), ok. 9km
Dzisiejsza wspinaczka rozpocznie się od zdobycia ściany skalnej zwanej Barraco Wall. Bez obaw, nie ma tutaj trudności technicznych, a nasi przewodnicy tak czy inaczej zapewnią asekurację. Nasz trud zostanie nagrodzony widokiem na wyłaniający się z chmur lodowiec Heim. Następnie szlak wije się w górę i w dół w dolinie Karanga. To idealny dzień do aklimatyzacji.
nocleg: namioty
Trasa: Barranco Camp do Karanga Camp (3983m n.p.m.), ok.5km
Po śniadaniu opuszczamy obóz Karanga i kontynuujemy marsz na kemping Barafu, przecinając po drodze szlak Mweka.
Z tego miejsca rozpościera się wspaniały widok na dwa szczyty – Mwezi i Kibo. Wieczór przeznaczamy na odpoczynek przed atakiem szczytowym, który rozpocznie się nad ranem.
nocleg: namioty
Trasa: Barranco Camp do Barafu Camp (4640m n.p.m.), ok.9km
Na szczyt szczyt Uhuru – między lodowcami Rebmann i Ratzel ruszymy w nocy: między północą a drugą nad ranem. Po 5-7 godzinach trudnej drogi dotrzemy do Stella Point – krawędzi krateru Kilimanjaro. Jest to najbardziej wymagająca część wyprawy zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.W Stella Point (5739m n.p.m.) zatrzymamy się na krótki odpoczynek; nasze wysiłki zostaną nagrodzone wspaniałym wschodem słońca (o ile pogoda pozwoli…). Po około godzinnym marszu osiągniemy cel wyprawy – szczyt Uhuru – najwyższy punkt Kilimanjaro i kontynentu afrykańskiego. Zejście ze szczytu odbywa się niemal tą samą drogą co wejście. Przed południem dotrzemy do campu Barafu, gdzie zatrzymamy się na lunch. Po 1-2 godzinnym odpoczynku wyruszymy w drogę do campu Mweka, gdzie czeka na nas kolacja i zasłużony odpoczynek.
nocleg: namioty
Trasa: Barafu Camp do Uhuru (5895m n.p.m.), ok. 5km; Uhuru do Mweka Camp (3100m n.p.m.) ok. 15km
Ostatnim etapem naszej przygody jest zejście przez las deszczowy do Mweka Gate. Na miejscu odbierzemy certyfikaty zdobywców i pożegnamy naszych przewodników (napiwki!).Po około dwugodzinnym marszu dotrzemy do Mweka Village, skąd transfer zabierze nas do hotelu w Moshi.
nocleg: hotel B&B
Trasa ok. 10km
Po śniadaniu transfer na lotnisko Kilimanjaro na lot powrotny do Polski, a dla osób, które zechcą kontynuować wypoczynek na Zanzibarze, transfer na lotnisko w Arushy na lot na wyspę. Dla chętnych aby zakończyć pobyt w Afryce wypadem safari – początek programu z Ngorongoro i Serengeti w tle.
Uwaga! W przypadku bardzo wczesnego lotu do Europy – śniadanie w formie pakietów.
Przylot do Polski w dniu 22 stycznia. Koniec programu Kilimanjaro! i koniec usług Milesaway aż do następnej wyprawy!
Cena zgodnie z kursem dnia 11.09.2018 w mBank, (1 USD = 3,8246 PLN oraz kursem 1 EUR = 4,4407 PLN). Koszt programu od osoby, grupa minimum 5 uczestników + 1 pilot
Ceny mogą ulec zmianie ze względu na dostępność usług, różnice kursowe lub zmiany opłat taryfowych i podatków. Cena zawiera wynagrodzenie Polandevents. Przy potwierdzeniu rezerwacji obowiązują Ogólne Warunki Uczestnictwa stanowiące załącznik do oferty. W naszym biurze można również zawrzeć umowę ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży